• +90 (545) 341 57 50
  • info@sunakcavehotel.com

 

 

SUNAK MAĞARA OTEL Mahzen 1582 Mahzen

Kapadokya'da En İyi Yıllanmış Şarapları Kaya Oyma 1582 Mahzeninde Sizleri Bekliyor.

Kapadokya'da en iyi yıllanmış şarapları kaya oyma mahzeninde sizleri bekliyor. Kapadokya'da en iyi yıllanmış şarapları Sunak Mağara Otel 1582 Mahzeninde sizleri bekliyor.

1582 MAHZEN

Kapadokya da bağcılık yani üzüm yetiştiriciliği yaklaşık 6000 yıldır vardır. Bağlarda şaraplık olarak yetiştirilen 30 – 35 tür üzüm bulunmaktadır. Üzüm yetiştirmek Anadolu geleneği olarak günlük hayatımıza girmiştir.

Çoğu evin önünde gölgelik olarak kurulan çardaklar bile asmadan yapılmaktadır.

Kapadokya'nın Rumca konuşulan köylerinde şarap imalathanelerine “PATOS” denilmekteydi. Şaraplık üzüm ayakla ezilirdi. Rumlar bu bölümü “HARMAN” olarak adlandırırlardı. Bu ezilen şaraplık harmanı bekletirdi. Yılbaşı gecesi ise bu yeni mahsul şarabın tadına bakmak bir gelenekti.

Rumlar ayinlerinde kullanmak için özel bir şarap yapılardı. Bu şarabın yapımında üzüm ezilmez ve birkaç gün bekletilen üzüm damlamaya başlar. Bu damlayan üzümü “DAKREMA” (GÖZYAŞI) denilen şıra olarak biriktirilirdi. “DAKREMA” şırası bazı yerlerde yıllandırılır ve belirli bir süreyi doldurmadan içilmezdi. Rumlar ayinlerde kullandıkları bu şıradan oluşan şaraba “NAMA” adını verirlerdi.

Şarap üretimi Anadolu geleneğinin bir uzantısı olarak günümüze kadar gelmiştir.

  • PATOS
  • HARMAN
  • DAKREMA
  • NAMA

Mahzenimiz 1582 yaşında değil. Mahzenimiz 1582 yılında yapılmışta değildir. M.S. 1582 yılındaki herhangi bir olayla da ilgisi yoktur.

1582 Mahzenimizin Hikayesi ; Siz değerli misafirlerimize bölgemizin eşsiz teruar’ında yetişen üzümlerden yapılan nadide şarapları yıllandırarak tattırmak istememiz ile başladı.

Bölgemizin Uluslararası ödüllü şarap üreticilerinin ( TURASAN – KOCABAĞ – VINOLUS ) koleksiyonluk üst segment şaraplarını yıllandırmak istedik. Bu nadide özel şarapları yıllandırmak için bir Kapadokya'ya özel bu kaya oyma odamızdan şarap mahzen oluşturduk.

Sunak Otel'imizde; Kapadokya Bölgesinde Rumlardan günümüze kadar gelen özel yemek menülerinden veya yöresel yemek menülerinden seçerek yemek rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Mahzenimizde yıllanmakta olan 1582 Adet Şarabımız, Sunak Otel'in leziz menüsünden bir akşam yemeğinde bu nadide yıllanmış şaraplar sizlere eşlik etmeyi beklemektedir.

Ayrıca Kapadokya Bölgesi ziyaretlerinizde 1582 Mahzenimizde yıllanmış koleksiyonluk şaraplarımızdan terasımızda içebilirsiniz.